yourkids.co.il

גני ילדים לחינוך מיוחד
על פי הערכות כ-60 אלף ילדים מדי שנה נרשמים למסגרות של חינוך מיוחד.  אם גם ילדכם צריך מסגרת כזו, המאמר הזה הוא בשבילכם
 
למרות שהחל מ-1988 יש ירידה בכמות הילדים הנרשמים למוסדות חינוך מיוחד, בעקבות חוק שאיפשר את שילובם במסגרות חינוך רגילות, עדיין אנו רואים הורים רבים שמעדיפים לא לשלב את ילדיהם במסגרות הרגילות ולאפשר להם להיות עם ילדים שסובלים מבעיות דומות לשלהם.  במאמר זה נבחן את הייחודיות של גני ילדים במסגרת חינוך מיוחד, וניתן מדריך קצר להורה שילדו צריך להירשם למסגרת של חינוך מיוחד.

לא כל ילד יכול להירשם למסגרת של חינוך מיוחד, לשם כך על ההורה לשלוח הילד לתהליך של אפיון, לבחון האם הילד סובל מאחת מהתופעות הבאות: פיגור קל עד מורכב, הפרעות התנהגותיות או רגשיות, אוטיזם, הפרעות נפשיות, משכל גבולי, עיכוב התפתחותי, שיתוק מוחין, חירשות או עיוורון ברמות שונות, עיכוב שפתי, וכן מחלות נדירות. במידה וכן הוא יוכל להירשם במסגרת של חינוך מיוחד. את האפיונים מבצעים פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, רופאים, וועדות אבחון שונות.


מה לומדים בגן ילדים מיוחד

גן ילדים לחינוך מיוחד, להבדיל מגן רגיל, נועד לא רק להכין את הילד לבית ספר, אלא למעשה הוא מעניק לו כלים שונים להתמודדות עם מצבו, עוזרים לו בתהליך החיברות, ומלמדים אותו דברים שילדים אחרים לומדים לכאורה בצורה פשוטה , בבית או בגן.  זאת באמצעות ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, טיפולי בפיזיותרפיה, עבודה עם גירויים שונים ועוד. המטרה היא לא רק להעניק לילד את הצרכים הייחודים להם הוא נדרש אלא גם ללקבל כלים שיעזרו לו להשתלב במסגרות עתידיות, כגון בית ספר.
 

שיבוץ התלמידים בגני ילדים


ההחלטה היכן לשבצו תלויה בשני גורמים, ראשית, במצבו של הילד, שנית, האם יש גן ילדים מתאים למצבו בעיר. בעיקרון בכל יישוב אמור להיות גן ילדים לחינוך מיוחד.
הילדים נשארים בגן באופן רגיל קרי עד שעות הצהריים, כאשר במקרים מסוימים עובדים הגנים עד שעות אחר הצהריים. גני ילדים של חינוך מיוחד להבדיל מגני ילדים רגילים, נמשכים במקרים מסוימים עד גיל שמונה, זאת במידה ומתקבלת המלצה לכך. במידה ולא, הילד ישאר במסגרת גן ילדים עד גיל שש-שבע.  
 

הגננות

אם בגן רגיל עובדת גננת או שתי גננות וסייעת, הרי שבמסגרת של גן ילדים או אפילו משפחתון לחינוך מיוחד, עובדות מן הסתם יותר סייעות, ובדרך כלל כמות הילדים קטנה יותר. הסיבה היא, גם כמות הילדים שנרשמת למסגרת חינוך מיוחד היא נמוכה יותר מאשר בחינוך הרגיל וכן על מנת לא להעמיס על הילד והן על הגננות.

הגננות עצמן אמורות להתמחות בתחום, ומעבר לידע המקצועי שלהן, עליהן להיות בעלות אופי לטיפול בילדים עם מוגבלויות, ילדים אלו זקוקים לסבלנות, פתיחות, יחס אישי, קירבה , דברים שבלעדיהם ההתפתחות של הילד כמעט בלתי אפשרית. לצד הגננות, נהוג לעבוד גם פסיכולוג צמוד, יועץ חינוכי ובמקרים שהילדים סובלים מבעיות פיזיות, אז גם עם פיזיותרפיסט צמוד
 
מידע נוסף


מלבד המידע שקיים במאמר זה, אנו ממליצים לפנות אל אתר משרד החינוך וכן לרשות המקומית במקום מושבכם.  שם תוכלו לברר מה עלות הרשמת הילד, ואם מגיעות לכם הקלות בתשלומים השונים.  חשוב לציין שלצד גני ילדים שמפעיל משרד החינוך, יש גני ילדים פרטיים של עמותות שונות שמבקשות לאפשר להורים מסגרות נוספות לשילוב ילדיהם, אגודות כמו ורא"טי, סולם ואחרות,  

26/03/2012    yourkids.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר yourkids.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 yourkids.co.il כל הזכויות שמורות
אתר גני ילדים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום גני ילדים
מחפשים גני ילדים באזורכם? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם גני ילדים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!